Bezpieczna i przyjazna szkoła

Pod takim tytułem był realizowany projekt od września do grudnia w Publicznym Gimnazjum w Lubrzy przy współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywnej Pomocy Rodzinie Alternatywa (S.A.P.R.A) .

Zadaniem projektu był rozwój zainteresowań młodzieży gimnazjalnej. Zajęcia odbywały się w soboty, więc każdy zainteresowany mógł wziąć w nich udział i podzielić się swoimi pasjami. Główną myślą i motywem przewodnim zajęć było szeroko rozumiane bezpieczeństwo.

Spotkania miały charakter warsztatów, a ich tematyka nawiązywała do

• promocji zdrowego stylu życia
  • spędzania aktywnie wolnego czasu (zajęcia z bębnami oraz fantasy)
  • bezpieczeństwa w sieci
  • przeciwdziałania cyber przemocy
  • tolerancji
  • uzależnień: chemicznych (alkohol, tytoń, narkotyki) i behawioralnych (komputer, Internet, zakupy on- line)

Dużą atrakcją projektu był wyjazd uczestników na dwudniowy konwent Fantasy do Wrocławia poświęcony filmom fantastyki, literaturze, LARP-om grozy i prelekcjom. Fantasy to rodzaj gatunku, który przyciąga młodych ludzi zafascynowanych światem magicznym i tajemniczym, w którym umiejscowiony jest najczęściej bohater gier komputerowych i  filmów. Brak kontroli nad czasem spędzanym przed komputerem prowadzi do przerwania cienkiej granicy między fikcją i rzeczywistością, a celem spotkań były wskazówki jak dokonywać właściwych wyborów, żeby się nie znaleźć po złej stronie i uniknąć wszelkiego rodzaju uzależnień.

Niemniejszym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia warsztatowe z graffiti, które odbywały się na terenie Prudnika, gdzie młodzież mogła popuścić wodze fantazji i legalnie pomalować wyznaczone mury.

Zakończeniem projektu było spotkanie promujące zdrowy tryb życia zorganizowane w ZPS w Lubrzy podczas, którego zaproszeni terapeuci, psycholog, dietetyk i dogoterapeuta służyli radami, każdy w swojej dziedzinie. Następnie odbył się happening zakończony konkursem na wiersz o tematyce zdrowia. Młodzież brała udział w grze terenowej, gdzie przechodząc od stacji do stacji po dobrze wykonanym zadaniu wygrywała marchewkę. Przy ostatnim stanowisku po podaniu prawidłowego rozwiązania zadania oraz okazaniu karty przejścia wszystkich punktów czekała pyszna babeczka - oczywiście marchewkowa.

Podsumowując, uczniowie naszej szkoły chętnie i aktywnie zgłębiali swoje pasje oraz odkrywali nowe możliwości spędzania twórczo czasu wolnego, przez jego dobrą organizację. Jak łatwo i ciekawie można wykorzystać otaczające nas przedmioty, przekonali się na zajęciach bębniarskich, gdzie oprócz profesjonalnych instrumentów dobrze brzmiały puszki po kawie i mleku.

Projekt obejmował również szkolenia dla kadry pedagogicznej, by mogła wzbogacić swoja wiedzę i poszerzyć kompetencje. Formą spotkań były warsztaty z zakresu ?Bezpieczeństwa on ? line?, ?Szlachetnego zdrowia? oraz ?Trzeźwość jest wartością?. Odbył się również cykl lekcji wychowawczych dla gimnazjalistów prowadzonych przez przedstawicieli S.A.P.R.A o podobnej tematyce, czyli bezpieczeństwa on ? line, uzależnień i profilaktyki HIV/AIDS.

Natalia Jurek - nauczyciel ZPS w Lubrzy

Treść podstrony